Menu
Obec Selce
Obec Selce

Príspevky čitateľov I...

3/2009 MÁJ-JÚN

Hovorí sa, že národ, ktorý chce mať svoju budúcnosť, nesmie zabudnúť na svoju minulosť. Minulosť je však slovo dosť nejasné, veď minulosť je pred tisíc, sto, dvoma rokmi, ale aj včera alebo pred hodinou. A tak ak chcem niečo robiť v budúcnosti, pozriem sa ako to vyzeralo v minulosti a zistím, nakoľko sa zmenili podmienky, aby sa v minulosti nerealizovateľný projekt dal dnes realizovať. Asi sa to zdá popletené, tak to vysvetlím na konkrétnejšom príklade.

* Na stene v šatni hercov v kultúrnom dome visia fotky ochotníkov hrajúcich divadlo. Všetko známi ľudia, povedali by sme - spoločenskí. Spomínali, aké mali dobré predstavenia, čo všetko zažili. Hovorili, že divadlo nacvičovali radi. A prečo prestali? Nikto nevedel, alebo aspoň nechcel povedať. Isté je, že dobré divadlo sa rozpadlo, už sa nikdy nezačali schádzať. Je to škoda. Bude ešte niekedy v našej obci ochotnícky súbor? Nájde sa niekto, kto dá opäť dohromady zopár ochotných ľudí a pripravia pekný večer pre svojich spoluobčanov? Všetci iste cítime, že sám jeden človek tu veľa nezmôže. Treba nám na to človeka - organizátora, ale obľúbeného.

* V hasičskom klube býva väčšinou prázdno - mohli by sa tu stretávať mladí. Majú povolenie, kľúče, plán stretnutí, je stanovený čas, kedy bude klub len pre mládež. A tiež sú stanovené pravidlá: žiaden alkohol, žiadne cigarety, zábava v medziach slušnosti. Po pomerne krátkom čase sa ukázalo, že stanovené pravidlá sa nedajú dodržať. Mládež kľúče vrátila. Kto mal určovať formu zábavy mladým ľuďom? A kto im mal zábavu pripraviť? Myslím, že toto naše deti zvládnu aj samé. A vedia aj čo je slušné, možné, dobré alebo zlé. A všetky vedia byť aj zodpovedné - keď sa im chce. Aj vypočítavé.

* Asi v tom istom čase chcel začať predchádzajúci starosta spolupracovať s deťmi. Inicioval vytvorenie detského parlamentu, ktorý by sa zúčastňoval na dianí v obci primeranou formou. Myšlienka to bola dobrá, ale asi dve aktívne deti základnej školy v tom čase bolo dosť málo na jej zrealizovanie. Chýbala nám detská osobnosť, ktorá by sa do aktivity zapojila.

Aj v súčasnosti sú potrebné rôzne aktivity. Opäť nám však chýba osobnosť - jeden (alebo jedna) obľúbený, organizačne zdatný, ktorý chce niečo urobiť a dokáže o tom presvedčiť ľudí. A potrebuje ešte jednu vlastnosť - nedať sa len tak ľahko odradiť, pretože ťažkosti a sklamania, tie prídu vždy. A možno táto posledná požiadavka na obyčajného človeka je priveľká. Práca s ľuďmi je síce krásna, keď vidíme úspešný koniec, no počas prechádzania všednými dňami to môže byť práca vyčerpávajúca, ba zdalo by sa, že až nevďačná. Žiaľ, pravda je taká, že túto „prácu" nevie, a preto ani nemôže, robiť každý.

Zamestnanci obce, zastupiteľstvo, starosta - títo ľudia môžu pomôcť, nemôžu však organizovať všetky aktivity v obci. Nájdu sa na realizáciu plánov aj iní? Nič, a myslíme si, že nikto Vám nebráni ponúknuť svoje organizačné schopnosti, využiť svoje dobré nápady ako spríjemniť voľný čas našim, resp. vašim deťom. Radi privítame občanov, ktorí sa chcú venovať mládeži, starať sa, aby svoj voľný čas využívala zmysluplne a nie devastovaním nášho spoločného majetku.

Dátum vloženia: 1. 5. 2009 23:22
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2016 12:45

Obec

Úradné hodiny

Obecný úrad:

Po: 7:00-12:00   12:30-15:30
Ut:  Nestránkový deň
St:  7:00-12:00   12:30-17:00
Št: 7:00-12:00   12:30-15:30
Pi:  7:00-12:00

 

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Knižnica

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:2
DNES:44
TÝŽDEŇ:1371
CELKOM:1246300

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Prihlásenie k odberu správ

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Chcem sa zaregistrovať

harmonogram zberu odpadu