Menu
Obec Selce
Obec Selce

Májové dni

Máje ako kultúrny jav boli známe už v antike, a to ako symboly ochrany pred zlými duchmi a chorobami. Neskôr mládenci stavali dievčatám máje ako symbol zelene, života, aby boli dievčence pekné, štíhle a zdravé. Na tento účel slúžili najmä vysoké rovné stromy (najčastejšie jedle alebo smreky) zbavené kôry. Ich vrcholce sa zdobili pestrofarebnými stuhami.

Kedysi sa Máje stavali v noci a nasledujúcu nedeľu mládenci obchádzali domy, pri ktorých stál máj, a vyberali „poplatky" na nadchádzajúcu zábavu - majáles. Zvyk stavania májov sa v zmenenej podobe udržal dodnes, stavia sa však zväčša jeden ovenčený strom uprostred dediny alebo hlavného námestia - tak je to aj v Selciach.

Máje nám tento rok postavili chlapci v piatok 29. apríla. Tradíciu stavania májov nám svojím vystúpením pripomenul aj náš DFS Vánok a takto nás pripravil na nadchádzajúce májové dni.

Máj patrí k najkrajším mesiacom roka kvôli práve sa prebúdzajúcej prírode, vôni kvetov a slnečnému jasu, no pred pár rokmi to bolo aj kvôli pestrofarenej výzdobe našich miest a dedín. V súčasnosti už 1.máj - Sviatok práce, nevnímame ako dôvod na oslavu. Už sa nezdobia okná vlajočkami, ráno nás nebudia budovateľské piesne pustené do éteru z miestneho rozhlasu, nechystáme sa do prvomájového sprievodu... Povedzme si úprimne, že málokto pod 25 rokov tuší, prečo sa 1. máj stal Sviatkom práce, veď odpoveď na túto otázku veľakrát zaskočí aj skúsenejšie ročníky. No tento rok to bolo iné. 1. máj bol vyzdobený vlajkami, zástavami, štátnymi znakmi, v uliciach bolo vidieť usmiate tváre. Dôvod bol jasný: Majstrovstvá sveta v hokeji a očakávanie bezproblémového víťazstva. Na Sviatok práce sa opäť pozabudlo. Obidva ďalšie májové sviatky - Deň víťazstva nad fašizmom a Deň matiek, pripadli na jeden deň, akoby nám chceli naznačiť, že v jednote je sila. Ďalším významným májovým dňom je aj Medzinárodný deň rodín, ktorý pripadá na 15. mája, Svetový deň mlieka (23. 5.), alebo Európsky deň susedov (30.5.). Ani desať sviatkov v jednom dni nám však nebude nič platné, ak si ich nebudeme pripomínať, ak ich nebudeme cítiť v našich srdciach.

A ešte jeden významný deň pre našu obec: 20. mája 2011 si pripomenieme prvé výročie od skolaudovania kanalizácie v Selciach - nezabudnime sa teda „pripojiť".

Dátum vloženia: 1. 3. 2011 20:57
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2016 12:45

Obec

Úradné hodiny

Obecný úrad:

Po: 7:00-12:00   12:30-15:30
Ut:  Nestránkový deň
St:  7:00-12:00   12:30-17:00
Št: 7:00-12:00   12:30-15:30
Pi:  7:00-12:00

 

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Knižnica

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:5
DNES:86
TÝŽDEŇ:1819
CELKOM:1341073

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Prihlásenie k odberu správ

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Chcem sa zaregistrovať

Odpady

 odpady