Menu
Obec Selce
Obec Selce

Na poučenie aj na zopakovanie...

Začiatok nového školského roku je už za nami, je tu štvrťročná klasifikácia - o chvíľu budú Vianoce. Žiaci sa učia „až sa im z kečky parí", jedni pre vlastné potešenie, iní pre pokoj v dome. Niektorí sa neučia, a len oni vedia, prečo. Hovorí sa, že človek je tvor zvedavý.

Každý z nás má nezodpovedané otázky, každého niečo zaujíma, a aj keď to tak možno nevyzerá, predsa je každý človek odborníkom v určitej oblasti: niekto vie za pár minút spraviť to, čo inému trvá hodinu, iný vie hodinu rozprávať o tom, čo spravil za pár minút. Jedno je však isté: nech sme ktokoľvek a čokoľvek robíme, každý z nás sa po celý život učí. A je len na nás, ako svoje vedomosti zúročíme. Skúsme sa preto pozrieť na niekoľko známych ľudí a zamyslime sa nad tým, prečo išli vo svojom živote práve týmto smerom. Tu je prvý príbeh o chlapcovi - sirote:

Jeho otec bol sedliak. Zomrel skôr, ako sa chlapec narodil. Mama sa znovu vydala a chlapčeka dala na výchovu k babke. Domov sa vrátil až po smrti nevlastného otca, keď mal 10 rokov. V základnej škole vôbec nevynikal. Mama si priala, aby po otcovi prevzal hospodárstvo, ale strýko mu zaplatil školu v Cambridge. Po roku však musela byť škola zavretá, pretože v krajine vypukol mor.

Doma sa venoval vedeckej práci. Pomocou optických hranolov robil pokusy s rozkladaním svetla na farebné spektrum. Sám si vybrúsil šošovky a vyrobil zrkadlá pre svoj vlastný ďalekohľad. Začal robiť pokusy so zemskou príťažlivosťou a ako prvý vysvetlil striedanie morského prílivu a odlivu. Sformuloval zákony v oblasti gravitácie a dokázal, že platia v celom vesmíre. V roku 1705 bol povýšený do šľachtického stavu. Bol to Isaac Newton.

 

Chcete sa aj vy podeliť so svojím príbehom? Neváhajte, nehanbite sa, nebojte sa a napíšte! Na váš príbeh sa už teraz tešíme.

Vaša redakcia

Dátum vloženia: 1. 8. 2011 20:34
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2016 12:45

Obec

Úradné hodiny

Obecný úrad:

Po: 7:00-12:00   12:30-15:30
Ut:  Nestránkový deň
St:  7:00-12:00   12:30-17:00
Št: 7:00-12:00   12:30-15:30
Pi:  7:00-12:00

 

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Knižnica

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:7
DNES:156
TÝŽDEŇ:1748
CELKOM:1286052

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Prihlásenie k odberu správ

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Chcem sa zaregistrovať

Odpady