Menu
Obec Selce
Obec Selce

Chybný krok mi zmenil život

Blíži sa koniec roka - čas, keď každý začína bilancovať úspechy alebo neúspechy odchádzajúceho roka a pripomenie si dobré i zlé dni, ktoré v tomto roku zažil .

Niekto má na to viac času, iný menej. Ja som už štyri roky pripútaný na invalidný vozík a so všetkým som odkázaný na pomoc mojich najbližších. Zato mám viac času na bilancovanie a vyjadrenia vďaky všetkým, ktorí sa o mňa starajú. V prvom rade chcem poďakovať Pánu Bohu za to, že mi doprial dožiť sa v tomto roku okrúhleho výročia 60 rokov, ktoré som oslávil v kruhu mojich najbližších. Pred 4 rokmi som si ani nepomyslel, že sa tohto výročia dožijem pri mojom zdravotnom stave.

Pred úrazom som ja pomáhal svojim blízkym a známym, teraz som ja odkázaný na ich pomoc. So svojím zdravotným stavom som sa vyrovnal, hoci zo začiatku to bolo veľmi ťažké. Veľmi som chcel žiť a tešiť sa v kruhu rodiny. Pri jednej návšteve mi moji malí vnuci rozprávali, ako po mojom úraze veľmi plakali a modlili sa, aby som im nezomrel. A vtedy som sa od dojatia neubránil slzám. Zdravý človek má veľa predsavzatí, čo všetko by chcel dokázať a uskutočniť. Chorý človek len jedno: byť zdravý. Nie v každom prípade sa dá zdravie prinavrátiť. Keď sa už zdravie nedá vrátiť, nastávajú situácie, že sa chorý človek vie potešiť aj z maličkosti alebo z príjemných zážitkov prežitých v kruhu rodiny, priateľov či známych, s ktorými sa stretne a porozpráva.

 

A takýto  príjemný zážitok som zažil aj ja v tomto roku na vydarenej akcii v sobotu 18.6.2011 na Kutliarskom dni, o ktorý je, myslím si, veľký záujem nielen v Selciach, ale aj v susedných dedinách. Pre svoj zdravotný stav som sa nemohol minulých ročníkov zúčastniť. Presúvať som sa mohol len za pomoci druhej osoby. Teraz, po zakúpení elektrického vozíka, sa môj presun omnoho zlepšil. Potešil som sa, že vstup do priestoru námestia je prístupný aj pre nás vozičkárov. Hlavne preto, že sú urobené široké chodníky popred rodinné domy v blízkosti námestia. Viem, že pripraviť podujatie ako je Kutliarsky deň dá veľa námahy. Organizátori to zvládli na výbornú, za čo im patrí moje poďakovanie. Súťažiaci vo varení držiek, ktorí súťažili o čo najchutnejší guláš, porota hodnotila, že sú výborní majstri kuchári. Veľkú radosť mi urobilo, že zo všetkých súťažiacich porota hodnotila ako najchutnejší guláš ten, ktorý uvaril práve náš súťažiaci Juraj Husár s kamarátom. Putovný pohár v rukách víťazov iste potešil všetkých, no hlavne domácich návštevníkov. Výstavka v gazdovskom dvore, ktorú pripravili manželia Patrášovci, iste zaujala i mladších návštevníkov. Hlavne náradie, ktoré slúžilo ešte našim starým otcom pripomínalo obdobie, keď naši predkovia gazdovali. O zozbieranie tohto náradia, výšiviek a selčianskych krojov sa pričinil hlavne veľký nadšenec starých tradícii Marek Očenáš. Vôňa šíriaca sa celým námestím bola veľkým lákadlom pre tých, ktorí si prišli pochutnať na už tradičnom selčianskom guláši. O tradičné tvarožníky od Moniky Mesíkovej od Vajdov bol mimoriadny záujem. Pre veľký záujem sa všetkým nedostalo. Pestrá paleta tovaru, ktorú ponúkali predávajúci potešila, myslím si, aj malých návštevníkov.

 

Popoludní na pódium nastúpili najmladší členovia zo súboru Vánok a za svoje predvedenie spevu a tanca ich diváci odmenili vďačným potleskom. Mňa veľmi potešilo aj vystúpenie súboru Partizán, ktorý už roky reprezentuje náš kraj doma i zahraničí. Myslím si, že prítomných návštevníkov potešilo aj vystúpenie seniorov súboru Partizán. Aj keď sú už niektorí v dôchodcovskom veku, nezabudli na časy spred viac ako tridsiatich rokov, keď tancom a spevom šírili dobré meno slovenskému folklóru. Dobré meno našej obci robili bývalí a robia i terajší folkloristi. Môžeme byť na nich právom hrdí. Svojimi vystúpeniami nezaostávali ani ďalší účinkujúci - páni Jozef Blaško, Robo Kazík, súbor Vrštek, brušné tanečnice i ohnivá šou. Budem veľmi rád, keď sa budúce ročníky vydaria ako tento. Takéto podujatia nech slúžia na stmelenie nielen rodín, ktoré sa v tento deň postretávajú, ale aj rodákov rozídených po svete. Nech s blížiacimi sa sviatkami je v srdci každého z nás dostatok lásky a pochopenia, aby sa všetci tešili zo života. Veď nikto nevie, kedy môže prísť tá chvíľa, ktorá vám zmení život a musíte začať žiť celkom ináč .

Marian Samuelčík

Dátum vloženia: 1. 11. 2011 20:43
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2016 12:45

Obec

Úradné hodiny

Obecný úrad:

Po: 7:00-12:00   12:30-15:30
Ut:  Nestránkový deň
St:  7:00-12:00   12:30-17:00
Št: 7:00-12:00   12:30-15:30
Pi:  7:00-12:00

 

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Knižnica

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:69
TÝŽDEŇ:2253
CELKOM:1359905

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Prihlásenie k odberu správ

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Chcem sa zaregistrovať

Odpady

 odpady