Menu
Obec Selce
Obec Selce

Deň učiteľov ...

K týmto rátame nielen týždňové školské prázdniny, ktoré sú ozajstným potešením pre školopovinné deti, ale aj Medzinárodný deň žien, ktorý sme si už doma aj na pracovisku väčšinou prestali všímať. K významným dňom počítame aj prvý jarný deň, pretože príchod jari teší rovnako ľudí aj prírodu. No s prvými jarnými dňami prichádza ešte jeden sviatok. V posledných rokoch či desaťročiach zostáva v ústraní, neprihovára sa nám z reklám v obchodoch ani sa na nás nepozerá z televíznych obrazoviek. Je to Deň učiteľov.

Myslím si, že väčšina z nás vie, prečo sa tento sviatok oslavuje práve 28. marca, no pre istotu si to môžeme zopakovať. Práve v tento deň, teda 28. marca 1592 (pred 420 rokmi) sa narodil Ján Amos Komenský, ktorý presadzoval potrebu všeobecnej školskej dochádzky a bol presvedčený o tom, že dobrá škola robí človeka lepším. Bol jedným z prvých bojovníkov za poskytnutie vzdelania ľuďom bez rozdielu pohlavia, rasy a sociálneho postavenia. Jeho ideou bolo názorné vyučovanie, takzvaná škola hrou. Pri tejto príležitosti si musíme uvedomiť, že práve učiteľ dostáva do rúk najväčšie bohatstvo národa - nového tvárneho človeka. Rodičia odovzdávajú svoj poklad do rúk mnohokrát pre nich neznámemu človeku, no odovzdávajú ho s dôverou a nádejou, že z ich dieťaťa vyrastie „niekto." Pred časom som čítala, že každý človek dostal do vienka schopnosti a možnosti byť sochárom samého seba, ale nie každý sa stane Michelangelom. Ak teda všetko, čo myslíme, povieme a konáme je aj úderom do dláta formujúceho náš obraz, závisí už len od nášho talentu a vôle, či z kameňa ducha uvoľníme čosi ušľachtilé alebo zdeformované. A práve škola a učiteľ dávajú dieťaťu základ do života, učia ho medziľudským vzťahom i zvyklostiam spoločnosti, učia ho učiť sa i pracovať, pomáhajú mu rozvíjať sa tým správnym smerom. Veď za mnohými úspechmi nás i našich detí stoja práve naši učitelia.

S trochou nostalgie spomínam na časy, keď som bola aj ja žiačkou. Vtedy pre väčšinu z nás bol učiteľ autoritou v pravom zmysle slova. Obhadzovali sme sa kriedou, mokrou špongiou, skrývali sme si peračníky, chlapci zápasili s vrecúškami na prezuvky, v zime sme si za golier sypali sneh... Škola bola kultúrno-vzdelávacou ustanovizňou - arogancia a násilie neprekročili brány školy. Žiaľ, časy sa zmenili. V snahe priblížiť sa vyspelým krajinám sme „z vaničky vyliali aj dieťa", teda všetko to dobré, čo fungovalo, sme zrušili. Zistenie, s čím sa dnes na našich školách vyučujúci stretávajú, nie je vôbec príjemné. Byť učiteľom je čoraz náročnejšie a niekedy mám pocit, že učitelia by si zaslúžili aj rizikový príplatok. Napriek všetkému však vedia v našich deťoch nájsť a rozvíjať to dobré a správne, učia ich ctiť si prapôvodné ľudské hodnoty.

Ďakujeme a všetko najlepšie, panie učiteľky, páni učitelia!

                                                                 Božena Zázrivcová

Dátum vloženia: 1. 1. 2012 20:28
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2016 12:45

Obec

Úradné hodiny

Obecný úrad:

Po: 7:00-12:00   12:30-15:30
Ut:  Nestránkový deň
St:  7:00-12:00   12:30-17:00
Št: 7:00-12:00   12:30-15:30
Pi:  7:00-12:00

 

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Knižnica

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:4
DNES:159
TÝŽDEŇ:1886
CELKOM:1171720

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Kalendár zberu odpadu

harmonogram odpadov 2023

kontajnery (89.65 kB)

Plasty, sklo, papier a iný odpad je možné odovzdať každú stredu od 8.00 do 17.00 hod. a v párnom týždni v sobotu v čase od 8. do 12. hodiny na zbernom dvore. Zber týchto komodít zpred rodinných domov zamestnancami obce sa bude konať v jeden deň, všetko je potrebné vyložiť ráno pred svoj rodinný dom. Zber  bude realizovaný nasledovne:

22. marca 2023

19. apríla 2023

17. mája 2023

14. júna 2023

Prihlásenie k odberu správ

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Chcem sa zaregistrovať