Obecný úrad Selce
Selčianska cesta 132
97611 Selce
Tel.: 048-4181223, 048-4181520
E-mail: ouselce@selce.sk
E-mail: starosta@selce.sk
E-mail: matrika@selce.sk
A aj keď o lete ani nechyrujeme, predsa by bolo dobré zamerať sa na niektoré úkazy, ktoré sú viditeľnejšie v lete či na jeseň.Jedná sa o naše lúky a záhrady.
Keď vchádzame po štátnej ceste z Banskej Bystrice do Seliec, v úseku „medzi Senicou a Selcami" - teda už v našej obci, nás vítajú zelené plochy. Aj vchod do Selčianskej doliny býva „zelený". Aspoň počas letatomu bolo tak, na jeseň začínajú lúkyžltnúť. Nie od vysychajúcej trávy či popadaného lístia, skôr to má na svedomí záplava zlatožltých kvetov „novej" rastliny, ktorá sa v našich končinách rýchlo udomácňuje. Volá sa zlatobyľ kanadská(zlatobyľ obrovská) a patrí medzi najviac rozšírené invázne rastliny. (Slovo „invázne" hádam na Slovensku netreba bližšie špecifikovať.) K nám sa táto „kvetina okrasných záhrad" dostala z Českej republiky, kde bola už v roku 1838 zaregistrovaná ako divo rastúca. Za vhodných podmienok je schopnása rýchlo šíriť a vytvárať rozsiahle husté porasty.
Zlatobyľ kanadská je výbornámedonosnáaj liečivá rastlina.Kvitne v období, keď už väčšina kvetov odkvitá a možno práve preto, že je neželaná, je aj pekná. Napomáha vylučovaniu moču a látkovej premene, teda prospieva pri liečbe ekzémov a pri chorobách močových ústrojov. Zvonka slúži aj na hojenie rán a kožných neduhov. Vyššie menovaná rastlina je teda nielen výbornou liečivkou, ale v našich podmienkach aj nezvaným hosťom, pretože svojim rozrastaním sa znemožňuje rast iným osožným a hlavne pôvodným rastlinám. Zamedziť jej šíreniu je v silách každého vlastníka pozemku - stačí len pokosiť lúku, či udržiavať svoje pozemky v nezaburinenom stave. Dajme teda v budúcnosti šancu našim rastlinám aj životnému prostrediu. Opatrujme svoje pozemky v takom stave, aby sme sa za ne nemuseli hanbiť. A čo dodať na záver?
Podľa zákona NR SR č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny je termínom invázna rastlina na Slovensku označených sedem druhov. Tento zákon hovorí: Invázne druhy je zakázané dovážať, držať, pestovať, rozmnožovať, obchodovať s nimi, ako aj s ich časťami alebo výrobkami z nich, ktoré by mohli spôsobiť samovoľné rozšírenie invázneho druhu. Vlastník (správca, nájomca) pozemku je povinný odstraňovať invázne druhy zo svojho pozemku a o pozemok sa starať takým spôsobom, aby zamedzil opätovnému šíreniu inváznych druhov, a to na náklady pôvodcu ich šírenia, ak je známy, inak na náklady štátu. Ide o tieto rastliny:
Pohánkovec japonský (syn. krídlatka japonská) - Fallopia japonica
Pohánkovec český (syn. krídlatka česká) - Fallopia x bohemica
Pohánkovec sachalínsky (syn. krídlatka japonská) - Fallopia sachalinensis
Boľševník obrovský - Heracleum mantegazzianum
Netýkavka žliazkatá - Impatiens glandulifera
Zlatobyľ kanadská - Solidago canadensis
Zlatobyľ obrovská - Solidago gigantea
Na úplný záver ešte jedna „internetová" básnička, ktorá nám priblíži „fungovanie" inváznych rastlín. Možno si po jej prečítaní konečne uvedomíme nebezpečenstvo, ktoré nám kvôli našej nezodpovednosti a lenivosti hrozí.
Ja, invázna rastlina,
som horšia jak burina.
Prišla som k vám cudziny,
skrášliť vaše krajiny.
Rastiem, rastiem, ako z vody,
všade sa mi dobre vodí.
Najprv žijem na záhradke,
vošky, tie sú na mňa krátke.
Rozšírim sa do lesa,
bojte sa ma, traste sa!
Som krajšia, väčšia, ako iné,
zvládam prežiť v krutej zime.
Proste nemám problémy
zvládnuť všetky terény.
Výborne mám premyslené,
ako sa stať pánom Zeme.
Preto pozor, milé deti,
v prírode sú rôzne kvety.
To, čo zdá sa pekným byť,
vás raz môže zahubiť.
Komisia ochrany ŽP
Obecný úrad:
Po: 7:00-12:00 12:30-15:30
Ut: Nestránkový deň
St: 7:00-12:00 12:30-17:00
Št: 7:00-12:00 12:30-15:30
Pi: 7:00-12:00
Návštevnosť:
ONLINE:6
DNES:269
TÝŽDEŇ:896
CELKOM:1417140
Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov