Menu
Obec Selce
Obec Selce

Pozor na invázne druhy rastlín

Pri prechádzke obcou môžeme vidieť upravené nielen domy, ale aj ich okolie. Už sa nezameriavame len na úžitkovú časť našich záhrad, ale aj na tú rekreačnú, v ktorej si môžeme po práci oddýchnuť. Takto sa do našich záhrad dostanú nielen rastliny našich lúk a strání, ale aj tie z poza našich hraníc. A tak môžeme u násvidieť kvitnúť magnólie, juky, pohánkovce, oleandre, azalky, rôzne druhy slnečníc a vlastne všetky stromy, kry a kvety od výmyslu sveta. Radi sa kocháme pohľadom na kvitnúce rastliny, dajme však pozor na to, aby sme ich rozmnoženie mali pod kontrolou.

Pri prechádzke obcou môžeme vidieť upravené nielen domy, ale aj ich okolie. Už sa nezameriavame len na úžitkovú časť našich záhrad, ale aj na tú rekreačnú, v ktorej si môžeme po práci oddýchnuť. Takto sa do našich záhrad dostanú nielen rastliny našich lúk a strání, ale aj tie z poza našich hraníc. A tak môžeme u násvidieť kvitnúť magnólie, juky, pohánkovce, oleandre, azalky, rôzne druhy slnečníc a vlastne všetky stromy, kry a kvety od výmyslu sveta. Radi sa kocháme pohľadom na kvitnúce rastliny, dajme však pozor na to, aby sme ich rozmnoženie mali pod kontrolou. Niektoré stromy, kry či kvety sú pre život vo voľnej prírode nežiaduce, pretože vytláčajú pôvodné druhy rastlín, teda tie naše domáce. Minulý rok (5/2013 - zlatobyľ)sme spomenuli výskyt zlatobyle v našom katastri, teraz si priblížme ďalšie dve veľmi pekné invázne rastlinky. A nezabudnime, že podľa zákona je invázne druhy zakázané dovážať, držať, pestovať, rozmnožovať, obchodovať s nimi, ako aj s ich časťami alebo výrobkami z nich, ktoré by mohli spôsobiť samovoľné rozšírenie invázneho druhu.

Pohánkovec, známy aj pod menom krídlatka, je trváca, vyše 1 metra vysoká krovitá rastlina s vajcovitými, celistvookrajovými listami a nápadným kvetenstvom. Kvietky sú biele, drobné, usporiadané vo zväzkovitých, previsnutých paklasoch. Zvykne rásť pozdĺž vodných tokov, ciest a samozrejme ako ozdoba blízko ľudských obydlí. Rozmnožuje sa extrémne rýchlo podzemkami alebo ich časťami. Jeho likvidácia v prírode je nevyhnutná, pretože porasty poškodzujú brehové spoločenstvá zhoršovaním svetelných podmienok, zmenami v pôdnych podmienkach a vylučovaním chemických látok  potláčajúcich rast iných druhov. Mohutný rast podzemkov a výhonkov môže narušiť základy budov, múry, chodníky, odvodňovacie systémy a prispieť k zvýšeniu rizika záplav (obmedzený prietok).

Druhou krásavicou a tiež úžitkovou rastlinou je slnečnica hľuznatáznáma aj pod menomtopinambur.Hľuzy môžeme používať ako potravinu v surovom i tepelne upravenom stave. Ako diétna potravina sa používa pri reumatizme, opuchoch a vďaka vysokému obsahu inulínu (až 8 %) ako podporný prostriedok pri cukrovke. Nadzemná časť rastliny dorastá až do výšky 2,5 metra, má zelené až šedozelené listy a koncom leta až v jeseni kvitne žltými kvetmi, jednými z posledných v tomto období v prírode. Slnečnica hľuznatá bola v extraviláne vysádzaná hlavne ako krmivo pre poľovnú zver, čo prispelo k nekontrolovanému rozšíreniu tohto rastlinného druhu. V súčasnosti sa šíri do prirodzených biotopov, kde potláča pôvodnú vegetáciu,preto je potrebné zamedziť zámerné pestovanie tohto druhu vo voľnej prírode, inde obmedziť na minimum, aby sa tak zabránilo ďalšiemu rozširovaniu (úniku) druhu z lokalít, kde sa pestuje.

Pri prečítaní týchto riadkov pamätajme na to, že vlastník (správca, nájomca) pozemku je povinný odstraňovať invázne druhy zo svojho pozemku a o pozemok sa starať takým spôsobom, aby zamedzil opätovnému šíreniu inváznych druhov. Nezabúdajme, že toto sa týka aj pozemkov mimo nášho rodinného domu, teda aj tých, ktoré sú v extraviláne a sú v našom vlastníctve alebo spoluvlastníctve. Aj tieto sme povinní kosiť a chrániť ich od akýchkoľvek burínale aj inváznych rastlín. Nielen tých dnes opísaných, ale všetkých, o ktorých zákon hovorí. Veď chránením krajiny pred nepriaznivými vplyvmi chránime seba a našu budúcnosť.

Komisia ŽP

Dátum vloženia: 2. 5. 2014 14:35
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2016 12:45

Obec

Úradné hodiny

Obecný úrad:

Po: 7:00-12:00   12:30-15:30
Ut:  Nestránkový deň
St:  7:00-12:00   12:30-17:00
Št: 7:00-12:00   12:30-15:30
Pi:  7:00-12:00

 

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Knižnica

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:2
DNES:382
TÝŽDEŇ:1842
CELKOM:1390960

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Prihlásenie k odberu správ

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Chcem sa zaregistrovať

Odpady

 odpady