Menu
Obec Selce
Obec Selce

Vážení spoluobčania, selčania!

Pripravujeme svoje príbytky na dni, počas ktorých sa môžeme venovať svojim najbližším - riadime, umývame,čistíme, leštíme, pečieme, varíme a popritom máme kopu času na spomínanie. Tak teda zaspomínajme si spolu z jednou z nás, s pani Júliou Blaškovou, na roky jej mladosti. Aj keď to boli ťažké roky, boli v nich chvíle, ktorým sa aj dnes hovorí šťastné a veselé.

Pripravujeme svoje príbytky na dni, počas ktorých sa môžeme venovať svojim najbližším - riadime, umývame,čistíme, leštíme, pečieme, varíme a popritom máme kopu času na spomínanie. Tak teda zaspomínajme si spolu z jednou z nás, s pani Júliou Blaškovou, na roky jej mladosti. Aj keď to boli ťažké roky, boli v nich chvíle, ktorým sa aj dnes hovorí šťastné a veselé.

 

Píše sa rok 1916. Prvá svetová vojna trvá už dva roky. Otec našej mamy je v Rusku v zajatí. Prišiel očakávaný list, v ktorom píše: „Túžim po Vás! Keby som mal aspoň Vašu fotografiu..." Stará mama pri najbližšej možnej príležitosti obliekla deti a išli do Banskej Bystrice k fotografovi a napísala list, v ktorom poslali otcovi fotografiu - vraj vianočný darček, ktorému sa otec veľmi potešil.

Vianoce našej mamy v rokoch 1. svetovej vojny...

Príprava našich predkov na Vianoce bola skromná, ako aj celý ich život. Učili sa spievať vianočné koledy, dom vyriadili, izbu vyrajbali. Tešili sa na stromček, ktorý býval zavesený z povaly a aby bol pekný, išli nazbierať jedľových šišiek, ktoré zafarbili bronzovou farbou. Na Štedrý večer po skromnej večeri - ryži s mliekom, kapustnici s hubami a oplátkami, deti išli spievať k starým rodičom do Svrčinov a do fary. Spievali: „Novina, milí kresťania, novina, novina, porodila Spasiteľa ctná panna, ctná panna...." Vo fare pánu farárovi Žemberymumuseli pieseň opakovať a tí ich obdarovali orechmi a šestákmi. Po návrate domov uzimené deti si išli ľahnúť spať vo vyhriatej izbe na slamu, ktorá bola na túto noc donesená do izby na pamiatku, že aj svätá rodina bola cez noc narodenia Ježiška na slame. Rodina našej mamy sa cez Vianoce prísne postila, pretože ich rodinu Fodorovie práve cez vianočné sviatky stíhalo nešťastie. Raz im uhynul vôl, inokedy teľa. A čo bolo najhoršie, 25. decembra zomrela 25 ročnásestra Anna nášho starého otca Jána Fodora. Preto ten prísny pôst počas celých sviatkov ešte za čias našich mám, keď boli ako deti.

Vrátim sa na Štedrý večer v roku 1. svetovej vojny. Uzimené deti s mamou pospali. Naraz ich zobudilo pukanie, raz slabšie za chvíľu silnejšie, zdalo sa im, že je to vonku, že strieľajú. Pozerajú von oblokom, na dedine niet nikoho, dedina je osvetlená len mesačným svetlom. Bolo pred jedenástou, na polnočnú omšu bolo ešte zavčasu. Deti vystrašené sa túlili k mame a v ich izbe niečo veľmi praskalo. Po chvíli, keď sa započúvali, rozsvietili petrolejku, zistili, že ich krásna výzdoba vianočného stromčeka - šišky, v teple vysúšaním sa rozprskávali a tým bolo to pukanie. Tak deti mali o skúsenosť viac a bolo aj smiechu. A tak viac nezdobili vianočný stromček jedľovými šiškami.

Po návrate otca zo zajatia mávali Vianoce veselšie. Deti boli smelšie a v roku 1920 v auguste sa im narodilo piate dieťa - Betka.

Júlia Blašková

 

 

Dátum vloženia: 1. 6. 2014 14:14
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2016 12:45

Obec

Úradné hodiny

Obecný úrad:

Po: 7:00-12:00   12:30-15:30
Ut:  Nestránkový deň
St:  7:00-12:00   12:30-17:00
Št: 7:00-12:00   12:30-15:30
Pi:  7:00-12:00

 

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Knižnica

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:4
DNES:304
TÝŽDEŇ:1247
CELKOM:1390365

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Prihlásenie k odberu správ

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Chcem sa zaregistrovať

Odpady

 odpady