Menu
Obec Selce
Obec Selce

Ako vznikli sviatky Sviatok všetkých svätých, Pamiatka zosnulých, Dušičky, Halloween

Koniec októbra a začiatok novembra sú chvíle, kedy sa zastavíme a v duchu sa obzrieme dozadu, premýšľame o minulom, prítomnom, ale aj o budúcom.

  Koniec októbra a začiatok novembra sú chvíle, kedy sa zastavíme a v duchu sa obzrieme dozadu, premýšľame o minulom, prítomnom, ale aj o budúcom. Zisťujeme, že časy sa menia a ani tie sviatočné dni plné svetielok z kahancov už nie sú také, ako boli za našich mladých čias. Možno v dôsledku nášho rozrastajúceho sa imania sú naše cintoríny čoraz jagavejšie, „vysvietenejšie," plné kytíc, či už živých alebo umelých. Je to náš prejav toho, že si svojich zosnulých viacej vážime, alebo len prejav toho, že na to máme? A prečo vlastne v tento čas zdobíme hroby a zapaľujeme sviece? Popremýšľajme pri nasledujúcich riadkoch, ktorý sviatok nám najviac vyhovuje a ktorý chceme sláviť. Navštíviť hroby našich blízkych môžeme však počas celého roku. Starať sa o miesto odpočinku našich najbližších je našou povinnosťou, je to miesto nielen posledného pozemského odpočinku, ale aj miestom, kde sa s nebožtíkmi môžeme stále „porozprávať." Pozrime sa teda, ako to s týmito sviatkami, venovanými spomienke na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami, vlastne je:

Prvý november, Sviatok všetkých svätých, je od roku 1994 na základe rozhodnutia Národnej rady SR z októbra 1993 dňom pracovného pokoja. Pôvod tohto sviatku všaksúvisí s pradávnou mystickou tradíciou indoeurópskych národov, keď sa do svetaľudí mali vracať duše zosnulých. Rozšírený bol najmä medzi obyvateľstvom keltského pôvodu, keď sa v noci z 31. októbra na 1. novembra druidi lúčili s letom patriacim bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina (zo slova "Sam-fuin" - koniec leta), ktorý vládol zime.Kelti verili, že v túto noc, keď život (leto) odovzdáva žezlo vlády smrti (zime), prichádzajú mŕtvi na zem, aby si vybrali na jeden rok telo, v ktorom sa usadia. Zo strachu, že si vyberú práve ich vlastné, im prinášali rôzne obety. Medzi kresťanmi sa tento sviatok rozšíril na začiatku 7. storočia, keď pápež Bonifác IV. v roku 610 premenil pôvodne antickú svätyňu Panteón v Ríme na kresťanský chrám azasvätil ho Panne Márii, patrónke mučeníkov.

Z keltského sviatku Samhain vychádza aj Halloween - sviatok slávený ráno 31. októbra. Pôvod má v Írsku.Oslavujú ho predovšetkým deti oblečené v kostýmoch, ktoré navštevujú susedov a pýtajú sladkosti. Obľúbený je najmä v anglosaských krajinách(USA, Portoriko, Írsko, Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália, Nový Zéland). Tradičnými znakmi Halloweenu sú špeciálne vyrezané tekvice so sviečkou vo vnútri, ďalej čarodejnice, duchovia, čierne mačky, metly, oheň, príšery, kostlivci a pod. a farby červená, žltá, oranžová.

V roku 837 vyhlásil pápež Gregor IV., že pohanský sviatok Samhain (koniec leta) bude patriť aj v kresťanskej cirkvi mŕtvym. Tak sa z 1. novembra stal sviatok Všetkých svätých a nasledujúci deň bol vyhlásený za Deň všetkých duší. Neskôr, v 10. a 11. storočí, sa z tohto sviatku vyvinula aj Pamiatka zosnulých - Dušičky, ktorá pripadá na 2. novembra.

                   s pomocou internetových zdrojov spracovala jm

Dátum vloženia: 1. 10. 2013 14:38
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2016 12:45

Obec

Úradné hodiny

Obecný úrad:

Po: 7:00-12:00   12:30-15:30
Ut:  Nestránkový deň
St:  7:00-12:00   12:30-17:00
Št: 7:00-12:00   12:30-15:30
Pi:  7:00-12:00

 

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Knižnica

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:3
DNES:203
TÝŽDEŇ:1225
CELKOM:1246154

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Prihlásenie k odberu správ

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Chcem sa zaregistrovať

harmonogram zberu odpadu