Menu
Obec Selce
Obec Selce

Na poučenie aj na zopakovanie...

Ďalší zo série našich príbehov nielen pre školákov sa začal odohrávať v druhej polovici 15. storočia v Taliansku a aj keď život nášho „hrdinu" skončil začiatkom 16. storočia v renesančnom Francúzsku, jeho meno poznáme hádam všetci.

Do školy chodil len málo. Až keď mal 15 rokov, všimol si otec jeho talent a dal ho do učenia v dielni istého maliara, sochára a odborníka v mnohých odboroch. Mládenca zaujímalo umenie, ale aj technika a mechanika. Stal sa významným vynálezcom, konštruktérom a staviteľom. Pracoval ako staviteľ mostov, konštruktér vojenských diel, vojnových vozov, architekt, sochár a maliar. Azda medzi najznámejšie jeho diela patrí obraz Mona Lisa. Písal verše a skladal hudbu. Veľa sa zaoberal myšlienkou, ako by mohol človek lietať. Zúčastňoval sa na pitvách, aby sa naučil čo najviac z anatómie ľudského tela. Zachovali sa tisíce strán jeho poznámok, nákresov a schém rôznych zariadení a prístrojov, ktorými predbehol vedecký vývoj svojej doby o stovky rokov. V starobe mu ochrnula pravá ruka. Zomieral osamelý, s pocitom, že stroskotali všetky jeho plány, pretože väčšina jeho projektov a vynálezov sa za jeho života nikdy nerealizovala. Mnohé z nich boli na základe jeho nákresov zostrojené až o niekoľko storočí neskôr. Bol to génius, ktorého schopnosti predbehli o stáročia možnosti vtedajšej doby. Tento velikán vedy a umenia sa volal Leonardo Da Vinci.

 

Možno sa vám zdá ten váš príbeh v porovnaní s týmto nezaujímavý, no verte, že tomu tak nie je. Pretože práve na váš príbeh stále čakáme.

redakcia

Dátum vloženia: 1. 11. 2011 20:42
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 9. 2016 12:45

Obec

Úradné hodiny

Obecný úrad:

Po: 7:00-12:00   12:30-15:30
Ut:  Nestránkový deň
St:  7:00-12:00   12:30-17:00
Št: 7:00-12:00   12:30-15:30
Pi:  7:00-12:00

 

Prihlásenie k odberu správ

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Knižnica

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:4
DNES:362
TÝŽDEŇ:848
CELKOM:1358500

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Prihlásenie k odberu správ

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom SMS a e-mailov

Chcem sa zaregistrovať

Odpady

 odpady